Android Geliştirme Ortamının Kurulması

**Bu yazımızda Android sistemler için yazılım geliştirmede kullanılan ortamın hazırlanmasını inceleyeceğiz. Android Google tarafından geliştirilen ve desteklenen bir sistem olduğundan dolayı her platform üzerinde geliştirme yapmaya imkan veren araçlara uygun olarak hazırlanmıştır. Temel geliştirme araçları Android SDK, Eclipse 3.5 , Eclipse ADT Plugin’ den oluşmaktadır. Şu an Eclipse Helios (3.6) dağıtılıyor olsa da bilinen sorunlardan dolayı 3.5 Galileo sürümünün kullanılması gerekmektedir. Bu yazımızın sonunda android üzerinde yazılım geliştirmeye hazır bir ortama sahip olacağız.

Öncelikle indirmemiz gereken araçları bağlantıları kullanarak indiriyoruz.

1. Android SDK : Hangi platformda çalışacaksak o platforma göre belirlenmiş SDK’yı indiriyoruz. İlerleyen kısımları Windows işletim sistemleri için anlatacağım fakat Linux ve MacOS X için de çok farklılık olduğu söylenemez.
http://developer.android.com/sdk/index.html


Buradan windows için http://dl.google.com/android/android-sdk_r06-windows.zip konumundaki dosyayı indiriyoruz. Diğer dağıtımlar için de yukarıdaki adresten  indirmelere göz atabilirisiniz.
2. JDK Kurulumu:
http://java.sun.com/javase/downloads/index.jsp  adresinden güncel Java Development Kit’i indirip kuruyoruz.
3. Eclipse Kurulumu:
Eclipse 3.5 Galileo paketini http://www.eclipse.org/downloads/packages/release/galileo/sr2 adresinden indirip arşivi bir dizine açıyoruz.(Ben D:\Development\Eclipse konumuna açtım.) Eclipse Java veya JavaEE paketlerinden birisini indirebilirsiniz. Eclipse Helios sürümüyle SDK çalışmasında sorunlar oluştuğu için SDK adresinde bildirilene kadar Android geliştirme için eclipse 3.5 kullanacağız.
4. Eclipse ADT Plugin Kurulumu:
Eclipse ile android uygulamaları geliştirmek için ADT plugin kurulu olması gerekiyor. Kurulumda iki farklı yol izlenebilir. İlk olarak ADT plugin dosyasını http://dl.google.com/android/ADT-0.9.7.zip adresinden indirip Eclipse’de Help-> Install New Software izlenerek açılan pencerede Add butonuna tıklayarak isim kısmına Android ADT , adres (location) kısmında da Archive butonuna tıklayarak indirdiğimiz dosyanın yolunu girebiliriz. Ya da Location için https://dl-ssl.google.com/android/eclipse/  adresini girebiliriz.
 Sonrasında iki adet paket bulunacaktır. DDMS ve Development Tools seçip ilerliyoruz.

Bu adımlardan sonra ADT kurulumu tamamlanmış oluyor.
Şimdi Eclipse – Android SDK uyumunu sağlamak için son adım olan Android SDK ayarlarına geçebiliriz.
Android SDK’yı arşivden çıkardığımız dizine gidiyoruz ve SDK Setup’a tıklıyoruz.


Öncelikle karşımıza güncellemeleri denetleyen bir pencere çıkacaktır ve hata verecektir. Burada “settings”  kısmına gelerek https kaynaklarını http olarak kullanmayı etkinleştirmemiz gerekiyor. Bu işlem sonucunda güncellemeleri tekrar denetleyen bir pencere açılır ve güncellemeler gösterilir. İlk etapta güncellemeleri kurmadan ilerleyebilirsiniz.


Available packages’a tıklayarak o anda mevcut SDK Platformlarına göz atabiliriz.


Buradan eğer kota probleminiz yoksa SDK Platform 2.2, 2.1, 1.6, 1.5 sürümlerini ve dökümantasyonu işaretleyebilirsiniz. Ya da sadece 1.5 sürümünü işaretleyebilirsiniz.


Burada mevcut internet bağlantısına göre biraz beklemeniz gerekebilir. Bir kahve alıp ara vermek iyi bir fikir olacaktır.


Kurulum işlemi bittiğinde kurulan paketleri installed packages altında görebiliriz.
Artık bu adımdan sonra SDK kurulumu da tamamlanmış oluyor. Sanal aygıtı oluşturup sanal makinayı kurcalayarak android geliştirme dünyasına adım atmış olacağız. Sanal aygıt oluşturmak için Virtual Devices ‘a tıklıyoruz. New butonuna tıklayarak açılan pencerede sanal aygıt ayarlarını yapacağız.Kurduğunuz platform versiyonlarına göre target kısmında hangi android os versiyonuyma çalışacağımızı seçiyoruz. SD kart  1000 mb değeri ile SD kart depolama kapasitesini belirliyoruz. Create AVD butonuna tıklayarak işlemi tamamlamış oluyoruz.


Artık Virtual Devices kısmından bir sanal aygıt seçerek start butonuna tıkladığımızda sanal android aygıtımızı kullanabiliriz.
Eclipse ortamına tekrar dönerek kalan işlemleri tamamlıyoruz. Window-> Preferences altında Android kısmına tıklıyoruz.


SDK location kısmına az önce ayarladığımız SDK klasörünün adresini yazıyoruz. Apply butonuna tıkladığımızda SDK üzerinde kurulu olan platformlar listelenecektir.


Bir hedef plaftorm seçerek OK butonuna tıklıyoruz. İşlem tamamlanmış oldu.
Böylece Google Android SDKyı kurmuş sanal aygıt oluşturmuş ve Eclipse ortamını uygulama geliştirmeye hazır hale getirmiş olduk. Sonraki yazımızda hazırladığımız bu ortamı kullanarak ilk android uygulamamızı yazacağız ve sistemin çalışma mantığını kavramaya çalışacağız. Şimdilik hoşçakalın.
Notlar:
*Yazının devamında ve Android geliştirme konularında önceden Java ve Eclipse IDE konusunda bazı temel bilgilere sahip olmanız gerekmektedir. Bu konularla ilgili sorunlarda temel java ve eclipse yardım dökümanlarına göz atabilirsiniz.
**Windows kullanıcı adınız Türkçeye özel karakterler(ç,ş,ğ,ı) içeriyorsa sanal aygıt çalışmayacak ve config.ini bulunamıyor hatası verecektir. Bu durumda yeni bir kullanıcı hesabı oluşturmanız gerekir.
***Yukarıdaki işlemleri Eclipse 3.6 sürümü ile de yapabilirsiniz fakat bu sürümde xml configuration dosyaları hata verecek ve IDE hatalara yol açacaktır.
****Yukarıdaki gereken dosyaları indirirken sorun yaşıyorsanız Google sunucuları Türkiye’de IP engellemesi sorunu yaşıyor olabilir, bu dosyaları indirebilmek için TOR kullanmanız gerekebilir.
Written on July 25, 2010