Android Nedir?

Android cep telefonlarını ve diğer mobil aygıtları en az günümüz bilgisayarları kadar kullanışlı hale getirebilmek için başlatılan ve açık kaynak kodlu ilerleyen bir mobil işletim sistemi projesidir. Open Handset Alliance tarafından 12 Kasım 2007 tarihinde Google Android SDK olarak dağıtıldı. Alanında  büyük yenilikler getiren Android, sadece cep telefonları için bir işletim sistemi değil aynı zamanda netbooklar üzerinde de
kullanılabilecek bir sistemdir. Android linux kerneli kullanılarak geliştirilmekte ve özelleştirilmiş bir java sanal makinası ile uygulamaları çalıştırmaktadır. Kullanıcılar için internet ve mobil uygulamaları kullanma konusunda sağladığı bir çok kolaylığın yanısıra geliştiricilere verdiği ücretsiz ve açık bir ortamla kolay yazılım geliştirme imkanları sunmaktadır.


Linux kernel version 2.6 üzerine inşa edilmiştir ve Google tarafından Dalvik Virtual Machine adı verilen (DalvikVM) özel bir JVM çalıştırır. Bu sanal makina mobil aygıtlar için bellek ve işlemci optimizasyonları getiren bir sistemdir. Dalvik sanal makinasının java sanal makinasından en büyük farkı stack tabanlı çalışan JVM’in aksine Dalvik sanal makinasında register’lar için optimize bir sistemin kullanılmasıdır. Mobil aygıtlarda register’lar çok verimli veri işleme sağlarlar ve Dalvik VM registerlar üzerinde çalışması için üretilmiştir. Android sistemi üzerinde sistem uygulamaları ve 3. parti yazılımlar aynı kısıtlarla çalışırlar. Örnek olarak yeni bir program kurabilirsiniz ya da diğer mobil işletim sistemlerinde en temel yazılımlar olarak bilinen arama yapan(dialer) yazılımı ya da mesajlaşma (messaging) yazılımını, masaüstü ortamını tamamen yeniden geliştirebilirsiniz ya da marketten yeni alternatifleriyle değiştirebilirsiniz. Ayrıca Android sistem üzerinde uygulama geliştirmek de çok kolaydır. Sistem uygulamalara, telefonun o anki  konumunu ve diğer bilgileri çok kolay erişilebilir olarak sunar. Çok karmaşık olarak bilinen uygulamaları bile yazmak bazen çok kısa zaman alabilir.
Android geliştirme konusunda varolan türkçe kaynak sıkıntısına birazcık da olsa çözüm oluşturması ve Türkiye’de Android geliştirme konusunda yeni geliştiricilere yardımcı olması için bu blogu oluşturduk. Umarız yararlı bir çalışma olacaktır.
Written on July 24, 2010